WYSTAWA ZEWNĘTRZNA „THE AIRMEN”

lokalizacja: Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk PL
kuratorzy: Marta Baranowska, Bartłomiej Garba, Michał Solarski, Adam Żymła
projekt graficzny: Anita Wasik
realizacja: Czapla Dekor
zdjęcia: Katarzyna Janczewska
rok: 2020

Wystawa ma na celu w nowatorski sposób ukazanie projektu fotograficznego „The Airmen” autorstwa artysty fotografika Michała Solarkiego. Na wystawę składają się unikatowe portrety bohaterów Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia, zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji.

Koncepcja aranżacji wystawy opiera się na tunelowym założeniu modułowym, nawiązującym do konstrukcji kadłuba samolotu oraz do istniejących przy muzeum elementów małej architektury. Pomimo swojej uniwersalności bryła ekspozycji została zaprojektowana z myślą o wpisaniu w układ przestrzenny placu Muzeum i jego wyposażenia, jednocześnie odpowiednio wyróżniając się na nim i prezentując z daleka graficzny tytuł wystawy.

Przestrzeń ekspozycyjna została kompozycyjnie podzielona na cztery bloki tematyczne podkreślone powtarzającymi się „bramami” – Piloci Myśliwców, Piloci Bombowców, Członkowie Załóg, Mechanicy i Personel Naziemny. Umieszczone w bramach nad głowami zwiedzających plansze dają możliwość „spojrzenia w niebo” na fotografie ukazujące historyczne samoloty w akcji.

Poszczególne moduły zapewniają wielokrotność użytkową. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by gwarantować mobilność wystawy, a jednocześnie zapewnić elastyczność kompozycyjną przy rearanżacji na potrzeby przyszłych wydarzeń.

Do tej pory wystawa prezentowana była na placu Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Share:
Facebook / Twitter / Pinterest

OTWARTY TARG WĘGLOWY

FALA W ALCHEMII

PRZESTRZEŃ GDYNIA DESIGN DAYS 2016

TARG O WĘGLOWY

PRZESTRZEŃ GDYNIA DESIGN DAYS 2017

INSTALACJA PRZESTRZENNA-UL. DŁUGA I DŁUGI TARG